Zielone wakacje w Gminie Brzuze
Tradycyjnie w sierpniu Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Brzuze oraz samorząd gminy zorganizował półkolonie. Zajęcia zostały opracowane w formie lekcji, warsztatów i pokazów tak, aby w interaktywny, ciekawy i dostosowany do wieku dzieci sposób spędzić drugi miesiąc wakacji. Proponowane spotkania mają na celu zachęcić do aktywności, łącząc w sobie elementy zabawy i edukacji. Półkolonie w Ugoszczu to nie tylko gry i zabawy na miejscu, lecz także spacery do parku oraz różnego rodzaju wyjazdy, m.in. wycieczka do Torunia. Zorganizowany wypoczynek potrwa do 31 sierpnia 2018 roku.
Dnia 7 sierpnia 2018 roku odbyły się warsztaty teatralno – filmowe poprowadzone przez kierownika ds. artystycznych i organizacyjnych. Celem zajęć było rozpoznanie zainteresowań związanych z teatrem, rozbudzenie posiadanych zdolności dzieci, pomoc w przezwyciężaniu stresu oraz integracja uczestników. W życie teatru dzieci zostały wprowadzone zabawami integracyjnymi, które wzbogaciły umiejętności o poprawną dykcję oraz czystość wymowy. Pani Justyna opowiedziała dzieciom jak pokonać lęk i przedstawiła podstawy wiedzy na temat sztuki wystąpień publicznych. Dzięki wskazówkom i zdobytym nowym umiejętnościom dzieci zaprezentują przedstawienie teatralne na zakończenie „Zielonych wakacji”.
Kolejnym aktywnym dniem był 9 sierpnia. Dzieci udały się do miejscowości Żałe, gdzie wraz z drugą grupą uczestników półkolonii udały się nad jezioro żalskie, by spotkać się ze Strażą Pożarną. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z zawodem strażaka i miejscem jego pracy. W pierwszej kolejności odbyła się pokazowa lekcja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci dowiedziały się jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, uważnie przyglądały się strażakom, którzy prezentowali, jak wykonać masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Potem przyszedł czas na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Dzieci chętnie przeprowadzały resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie przy wsparciu strażaka. W drugiej części pokazowej lekcji strażacy zwrócili uwagę na udzielenie pomocy poszkodowanym znajdującym się na powierzchni wody. Celem lekcji było bezpieczne wykonanie zadań związanych z wyciągnięciem takiej osoby. Testowano także sprzęt ratowniczy. Ponadto poruszone zostały tematy prewencyjne: niebezpieczeństwo pożaru oraz działania, które należy podjąć w razie zagrożenia (ewakuacja). Strażacy przekazali dzieciom wiedzę z zakresu bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożeń i ukształtowania w nich pożądanych postaw.
Następnego dnia, tj. 10 sierpnia uczestnicy półkolonii odwiedzili pobliski Dom Pomocy Społecznej w Ugoszczu. Dzieci obdarowały pensjonariuszy własnoręcznie wykonanymi laurkami, czym wywołały uśmiech na twarzach mieszakńców. Ponadto dzieci miały okazję zwiedzić piętrowy niegdyś pałac, który powstał na przełomie XVIII-XIX wieku i należał do rodziny Borzewskich herbu Lubicz. Uczestnicy półkolonii z zainteresowaniem słuchali historii zabytkowego obiektu, który w 1997 roku, po wieloletniej restauracji, został przywrócony do dawnego wyglądu i otrzymał dzisiejsze przeznaczenie. Zwiedzanie Domu Pomocy Społecznej możliwe było dzięki uprzejmości pani kierownik. Celem lekcji było uwrażliwienie dzieci na potrzeby ludzi starszych oraz poznanie historii zabytkowego pałacu i otaczającego go parku krajobrazowego.