Lekcja patriotyzmu w rypińskim muzeum
Jesień 1939 roku była dla Polski czasem wyjątkowo trudnym. Rozpoczynająca się wojna odebrała ludziom spokój i poczucie bezpieczeństwa, przynosząc trwogę, cierpienie i śmierć.
85 lat temu w rypińskim Domu Kaźni członkowie niemieckiej organizacji paramilitarnej Selbstschutz więzili, torturowali i mordowali okoliczną, polską ludność cywilną oraz Żydów. Ludzie tracili życie w piwnicach tego budynku lub byli masowo rozstrzeliwani w skrwileńskich lasach. Wśród ofiar znaleźli się między innymi księża, nauczyciele, działacze polityczni i społeczni oraz właściciele ziemscy. Szacuje się, że liczba ofiar Selbstschutzu w październiku i listopadzie 1939 r. wyniosła od kilkuset do 1100 osób.
Uczniowie klasy VII wraz z reprezentantami klas VI i VIII wybrali się 27 września br. do Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, aby zwiedzić wystawę pt. ”Piwnice Domu Kaźni – martyrologia ziemiaństwa i inteligencji, mieszkańców Rypina i okolic w czasie II wojny światowej”. Wizyta w muzeum była okazją do oddania hołdu wszystkim pomordowanym w tym miejscu Polakom i Żydom. Wśród wielu fotografii, które nasi uczniowie oglądali w podziemiach rypińskiego muzeum, jedna była im szczególnie bliska – to zdjęcie Alfreda Cichorackiego – kierownika szkoły powszechnej w Ugoszczu, który był w tym miejscu więziony i 2 XI 1939 r. został tu zamordowany.
Ta nietypowa lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczniów, którzy wzięli w niej udział.
Po czasie skupienia i refleksji, przyszła pora na kolejne dwie wystawy. Pierwsza z nich – etnograficzna pt. ”Kultura ludowa Ziemi Dobrzyńskiej” była okazją do poznania lokalnych zwyczajów, słownictwa , stroju i regionalnych potraw. Druga wystawa poświęcona była skarbom archeologicznym rypińskiego muzeum, które wzbudziły u uczestników wyjazdu duże zainteresowanie.
Uczestnicy wyprawy do muzeum wrócili do szkoły bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie oraz przekonani o tym, że należy doceniać czas, w którym żyjemy – czas pokoju.