Dzień Kropki na matematyce

W każdym naszym uczniu drzemie jakiś talent. Z wielką pewnością można nawet  stwierdzić, że jest tych talentów zdecydowanie więcej niż jeden. Do zadań szkoły należy stwarzanie młodym ludziom okazji do odkrywania swoich uzdolnień oraz zachęcanie ich do osobistego rozwoju.

Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day), obchodzony jest 15 września w wielu szkołach na całym świecie. Jest to święto kreatywności, odwagi i współpracy. Uczniowie klas starszych na pierwszych w tym tygodniu lekcjach matematyki mogli doświadczyć radości z rozwiązywania zadań, których główną bohaterką była… jejmość Kropka. Wśród wielu aktywności, jakie podejmowali pracując indywidualnie lub w grupach, znalazły się między innymi: odszyfrowywanie wiadomości i cytatów zakodowanych alfabetem Braille’a,  układanie iloczynowych piramid, rozwiązywanie matematycznych zagadek arytmetycznych oraz sprawdzanie swojej spostrzegawczości w zadaniach z biedronkami. Czy to na pewno powinni robić na lekcjach matematyki? Dlaczego nie? – takie zajęcia zawsze dostarczają uczniom wielu pozytywnych wrażeń, sprawiają, że matematyka przestaje być trudna i niedostępna. Wspólne świętowanie to doskonała okazja do lepszego poznania uczniów przez nauczyciela, a dla nich samych – czas na wykazanie się indywidualnymi predyspozycjami.

Historia Dnia Kropki

Początek tej historii ma miejsce w 2003 roku, kiedy to do amerykańskich księgarń trafiła książka pt. „Kropka”. To historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a jej jedynej nie udało się wymyślić nic interesującego. Z pomocą dziewczynce przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania: ”Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie.” Z tą jedną kropką wszystko się zmieniło – to początek drogi Vashti, która dzięki nauczycielce rozpoczęła piękną podróż w poszukiwaniu swoich talentów. Od tamtej pory kropka z opowiadania Petera H. Reynoldsa stała się symbolem kreatywności i rozwijania talentów.