Szkolne święto stałej Archimedesa
Liczbę π (Pi) wymyślili 4 tysiące lat temu Babilończycy. Już wtedy starożytni rachmistrzowie zauważyli, że wszystkie koła mają ze sobą coś wspólnego. Jeśli podzielimy obwód koła przez jego średnicę, to niezależnie od tego, jak duże czy też małe koło weźmiemy, zawsze otrzymamy ten sam wynik – czyli ok. 3,14. Jako pierwszy wartość liczby Pi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. – dziś znamy już więcej niż 12 bilionów miejsc po przecinku liczby π.
Przybliżenie Archimedesa wyznacza w kalendarzu datę święta liczby π, zwanej też ludolfiną. W naszej szkole dzień 14 marca był poświęcony właśnie tej wyjątkowej stałej matematycznej. Działo się wiele… Uczniowie wykonywali na lekcjach matematyki różne zadania, a na przerwach świętowali w “Pi kawiarence”. Wzięli udział w konkursach plastycznych, których rozstrzygnięcie nastąpi już niebawem.
Miło spędzony czas, pozytywne emocje i nauka przez zabawę – to trzy najtrafniejsze określenia tego matematycznego święta.