Edukacja finansowa na lekcjach matematyki
Zapewne w niewielu szkołach rozmawia się na matematyce o wakacjach za granicą. Zdziwienie może też budzić miesiąc, w którym planuje się rodzinne wyprawy i oblicza ich koszty. Naszych uczniów nic jednak nie jest w stanie zaskoczyć. Realizacja programu „Lekcje o finansach” to nie tylko wspaniałe wycieczki, to także interesujące lekcje podczas, których realizowane są cele przedsięwzięcia wspierającego działania szkół z zakresu edukacji finansowej.
Pieniądze i waluty – to jedno z zagadnień, którym zajmowali się na zajęciach dodatkowych uczniowie klas VI-VIII, planując wakacyjne wyprawy za granicę. Rozwiązywanie w grupach zadań przygotowanych przez nauczycielkę matematyki, stwarzało uczestnikom zajęć okazję m.in. do poznania walut różnych krajów oraz sposobów wymiany złotówek na obcą walutę. Można było ćwiczyć czytanie tekstu ze zrozumieniem i doskonalić umiejętność wykonywania obliczeń na ułamkach dziesiętnych.
Oszczędzanie na lokatach bankowych jako forma pomnażania pieniędzy – to drugie zagadnienie, jakie zrealizowano na matematyce w klasach starszych w ramach programu „Lekcje o finansach”. Udział uczniów w tych zajęciach zaowocował wiedzą nt. sposobów oprocentowania lokat bankowych. Umożliwił im też opracowanie własnego planu na najkorzystniejsze ulokowanie swoich oszczędności – a było to zadanie niełatwe, ze względu na warunki jakie proponowały stworzone na potrzeby lekcji 4 fikcyjne banki. Myślenia było dużo, analizowania ofert i stosowania obliczeń procentowych – jeszcze więcej, jednak najwięcej było pozytywnej energii.
Program jest dofinansowany ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, którego dysponentem jest Minister Finansów.