,,Śladami Chopina” – audycja muzyczna w ramach konkursu „Fundacja PZU z kulturą”
W listopadzie w Szkole Podstawowej w Ugoszczu odbyła się audycja muzyczna pod tytułem „Polska w tańcu zapisana”, poprowadzona przez muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Wydarzenie rozpoczęto uroczyście, bowiem tak muzycy, jak i cała społeczność szkolna zaśpiewali polski hymn państwowy, co było podyktowane niedawno obchodzonym jedenastego listopada Świętem Odzyskania Niepodległości.
Następnie osoba prowadząca audycję oznajmiła, iż głównym założeniem spotkania będzie muzyczna podróż po kraju, śladem polskich tańców narodowych. Rozpoczęto, zatem zgodnie z tradycją, polonezem. Dzieci dowiedziały się, że to uroczysty taniec, rozpoczynający w naszej kulturze znamienite bale i spotkania towarzyskie o zabarwieniu ludowym. Po wprowadzeniu w tematykę zabrzmiał najsłynniejszy z polonezów, a mianowicie „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego.
Słuchacze wprowadzeni polonezem w piękno ojczystej muzyki dowiedzieli się, że nadszedł czas na twórczość najdoskonalszego polskiego pianisty, Fryderyka Chopina, który kulturze ludowej poświęcił najwięcej uwagi, co wyraził w swoich mazurkach, stanowiących artystyczne opracowanie elementów kujawiaka, mazura oraz oberka. Podkreślono także fakt, iż wspomnienie w Ugoszczu o Fryderyku Chopinie jest niezwykle wymowne, bowiem jak wskazują zapiski w latach swej młodości podczas podróży po kraju odwiedził także tę miejscowość.
Mówiąc o mazurkach nawiązano również do osoby Karola Szymanowskiego, wybitnego polskiego kompozytora, pianisty i pedagoga oraz Henryka Wieniawskiego, wybitnego polskiego skrzypka. Wspomniani muzycy również czerpali w swej twórczości z dorobku polskiej kultury ludowej. Krótkie wzmianki o życiu i twórczości wspomnianych panów poparto oczywiście przykładami muzycznymi, w czasie których rozbrzmiewały pianino i skrzypce.
Audycja muzyczna pokazała, że nie tylko dawni artyści sięgali do piękna muzyki ludowej, ale współcześnie również spotykamy kompozycie na ludową nutę. Osoba prowadząca, po prezentacji piosenki pod tytułem „Jesienny kujawiaczek” zachęciła dzieci i wszystkich słuchaczy do włączenia się we wspólne śpiewanie, co zakończyło się sukcesem. Dalej zabrzmiał jeszcze na skrzypach kujawiak z repertuaru Grażyny Bacewicz pod tytułem „Duety na tematy ludowe”. Zwieńczeniem skrzypcowego koncertu była prezentacja i omówienie budowy skrzypiec, co spotkało się z żywym zainteresowaniem dzieci.
Nie mogło zabraknąć kolejnych tańców narodowych, zatem nadszedł czas na krakowiaka, jak się okazało, również z repertuaru Grażyny Bacewicz. Dzieci zaś zostały zachęcone do wspólnego zaśpiewania najbardziej znanego nam krakowiaka pod tytułem „Krakowiaczek jeden”. Tym razem również spisały się wzorowo.
Ostatnim tańcem narodowym zaprezentowanym na dobiegającej końca audycji muzycznej był „Oberek wilanowski” Feliksa Dzierżanowskiego. Zawrotne i wyjątkowo szybkie tempo utworu było okazją do zaobserwowania przez dzieci wirtuozowskich umiejętności wykonawczych pianistki Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Finalnym punktem programu było wykonanie przez muzyków niezwykłego utworu, będącego obrazem geniuszu austriackiego kompozytowa doby klasycyzmu, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór pod tytułem „Lustrzany”, bo o nim mowa, został skomponowany na dwoje skrzypiec, ale co niezwykłe, drugi instrument względem pierwszego gra melodię od końca. Wydawałoby się to niedorzeczne, ale odpowiedni przebieg melodii powoduje, że instrumenty idealnie ze sobą korespondują i tworzą piękne współbrzmienie.
Koncert Muzyki Klasycznej zostało zrealizowany w ramach projektu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Brzuze ,,Śladami Chopina” i sfinansowany w ramach konkursu „Fundacja PZU z kulturą” przez Fundację PZU.