Na poczcie i w aptece

W andrzejkowy wieczór piątoklasiści i przedstawiciele klasy VI wyjechali do Ostrowitego na zajęcia z cyklu „Matematyka jest wszędzie”, które tym razem odbyły się w urzędzie pocztowym oraz w punkcie aptecznym.

Pierwszym miejscem, które odwiedzili była apteka. Na początku wizyty uczniowie przeprowadzili wywiad z panią farmaceutką, która bardzo szczegółowo opowiedziała im o swoim zawodzie. Wśród zadawanych pytań znalazły się m.in.: „Jakie studia należy ukończyć, aby móc wykonywać zawód farmaceuty?”; „Czy podczas nauki tego zawodu i przy jego wykonywaniu przydają się umiejętności matematyczne?”, „Jakie predyspozycje i cechy charakteru powinna mieć osoba, która chce pracować w aptece?”. Uczniów interesowało również to, czy dzieci mogą kupować leki oraz jak duży odsetek klientów apteki nabywa leki bez recepty. Nie zabrakło też pytań typu: „Krążą anegdoty o tym, że lekarze brzydko piszą, czy miała Pani kiedyś problem z odczytaniem jakieś recepty?” oraz „Czy będąc w naszym wieku lubiła Pani matematykę?”.

Gdy już uczestnicy wyjazdu zaspokoili swoją ciekawość, przyszła pora na drugą część zajęć, podczas której rozwiązali w grupach 3 zadnia matematyczne. Zadania związane były z miejscem, w którym odbywały się zajęcia. Uczniowie ustalili między innymi koszty uzupełnienia podręcznej apteczki oraz należność jaką należy uiścić za nabycie potrzebnych do doświadczenia przyrodniczego produktów sprzedawanych w aptece. Ponadto wykorzystali informacje umieszczone na opakowaniu herbaty lipowej do rozwiązania zadania tekstowego związanego z zamianą jednostek objętości.

Miejscem następnych zajęć był urząd pocztowy, dokąd uczestnicy wyprawy udali się z różnego rodzaju przesyłkami listowymi. Tydzień wcześniej otrzymali oni zadanie domowe polegające na ustaleniu kosztu wysłania listu, który otrzymali wraz z odpowiednimi tabelami z cennika usług pocztowych. Aby poprawnie ustalić cenę przesyłki priorytetowej lub ekonomicznej do wybranego miasta w Polsce lub za granicę naszego kraju, musieli najpierw ją zważyć i zmierzyć. Po ustaleniu gabarytu swoich listów, uczniowie musieli wykazać się umiejętnością prawidłowego odczytywania danych przedstawionych w tabelach. Od sprawdzenia, czy udało im się poprawnie to zrobić rozpoczęli swoją wizytę na poczcie. Jak się okazało, nie było to zadanie proste i nie wszyscy właściwie określili koszt wysłania przydzielonego im listu.

Po sprawdzeniu zadania domowego, pani urzędniczka opowiedziała uczniom jak wygląda praca na poczcie i jakie można w tym miejscu załatwić sprawy. Chętnie odpowiadała na wszystkie pytania dotyczące wykonywanego przez nią zawodu. Uczniowie dowiedzieli się np. co dzieje się z przesyłkami od momentu ich wysłania, aż do chwili gdy trafią do adresata. Mieli też okazję wypełnić blankiety przekazu pieniężnego oraz wysłali kartkę do szkoły z pozdrowieniami z zajęć na poczcie.

Obu Paniom, które z wielką życzliwością przyjęły naszych uczniów, składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy za przekazaną wiedzę, poświęcony nam czas oraz upominki.

Beata Góralczyk