Matematyka w sklepie
Jednym z działań zaplanowanych do realizacji w projekcie „Z matematyką nam po drodze” jest organizacja cyklu zajęć, których celem jest pokazanie szerokiego zastosowania matematyki w życiu codziennym. Pierwszym miejscem, gdzie uczestnicy projektu mogli się o tym przekonać był sklep.
W zajęciach, które odbyły się 4 października br., wzięli udział piątoklasiści. Pani Paulina Słowik oraz panie Anna Romanowska i Renata Romanowska bardzo życzliwie przyjęły naszych uczniów. Ich odpowiedzi zaspokoiły ciekawość „wyjątkowych klientów”, którzy do sklepu przybyli z zestawem 30 pytań. Pytania były różne – dotyczyły ilości sprzedawanych towarów, asortymentu dostępnego w sklepie, sposobów płatności itp. Nie zabrakło również pytań dotyczących prowadzenia sklepu i pracy ekspedientki. Szczegóły tej części zajęć uczniowie opiszą już niebawem na blogu, który dokumentuje realizację projektu.
Jedna z dziewczynek mogła stanąć po drugiej stronie lady i przez chwilę poczuć się jak pani ekspedientka. Jej klientami byli rówieśnicy z klasy, którym musiała podać towar, nabić odpowiedni kod i jego wartość na kasę oraz wydać należną resztę.
Wizyta w sklepie była doskonałą okazją, aby zobaczyć, ile jest w tym miejscu matematyki. Poza oczywistymi dla każdego obliczeniami pieniężnymi, uczniowie dostrzegli w sklepie mnóstwo procentów, jednostek masy i objętości oraz figur przestrzennych takich jak np. prostopadłościany, walce itp.
Druga część zajęć poświęcona była rozwiązaniu zadania, które brzmiało: „Wyobraźcie sobie, że wyjeżdżacie na jednodniowy biwak. Jedzie cała wasza klasa pod pieką pani Kasi – razem 10 osób. Chcecie w sklepie, który nas dziś gości zrobić zakupy na ten biwak. Zapytajcie o ceny produktów wymienionych w tabelce, a następnie obliczcie całkowity koszt potrzebnego prowiantu oraz koszt wyżywienia jednej osoby.” Rozwiązanie zadania nie sprawiło uczniom najmniejszych trudności – zwłaszcza, że mogli korzystać w obliczeniach z kalkulatora.
To były pierwsze zajęcia z zadania o nazwie „Matematyka jest wszędzie” realizowanego w ramach projektu, który dofinansowała Fundacja mBanku. W najbliższym czasie nasi uczniowie wezmą udział w kolejnych takich zajęciach – w innym już miejscu, gdzie na pewno odnajdą dowody na wszechobecność matematyki i jej zastosowań.
Beata Góralczyk