Na „Majówce z Józefem Wybickim”
Niezwykłą podrożą w czasie był majowy wyjazd uczniów z klas III-VII, którego celem były Kaszuby. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu pozyskanym przez Stowarzyszenie Dobrzyniacy w ramach konkursu grantowego „Wspieramy Rozwój” Grupy Cedrob. Realizowany przez naszą szkołę projekt „Z przeszłości – przyszłość rośnie” wpisuje się w działania związane ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę – promuje patriotyzm oraz szerzy wiedzę historyczną. Uczniowie, odwiedzając kolejne miejsca, przenosili się w świat historii wybitnych Polaków oraz poznawali losy rodaków rozrzuconych po całym świecie.
Głównym celem wyjazdu „Majówka z Józefem Wybickim” była wizyta w Muzeum Hymnu Polskiego w Będominie – miejscu, w którym żył i działał młody Józef Wybicki. Zgromadzone tam eksponaty oraz bardzo interesujący dla uczniów sposób prowadzenia wykładu przez panią przewodnik, były źródłem wiedzy o życiu wybitnego Polaka oraz historii hymnu Polski. Pojawiły się też pytania sprawdzające wiadomości uczniów oraz umiejętność słuchania. Nasi podopieczni wypadli doskonale! Zdali egzamin zarówno z wiedzy zdobytej na lekcjach historii oraz w czasie zwiedzania muzeum.
Kolejnym punktem programu był dwór Wybickich położony w miejscowości Sikorzyno, które jest gniazdem rodowym Wybickich. Dwór zachwycił uczniów przede wszystkim realistycznym odtworzeniem warunków życia szlachty w XIX, urzekającymi aranżacjami m.in. izby paradnej, czyli salonu, czy pokoiku dziecięcego. Zachwyt wzbudził także otaczający dwór park oraz utworzony przez właściciela labirynt roślinny.
W czasie wycieczki uczniowie odwiedzili Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, gdzie obejrzeli najbogatszą kolekcję taboru kolejowego w północnej Polsce oraz uczestniczyli w przejażdżce drezyną.
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku przywitało nas piękną słoneczną pogodą i zapachem żywicznego drzewa. To niezwykłe miejsce sprawia, że dzieci się bawią, ale także głęboko wzruszają. W towarzystwie przewodnika uczniowie zobaczyli unikalne w skali świata obiekty. Są to m.in. Najdłuższa Deska Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski”, Kaszubski Świat Bajek czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Dzieci poznały losy Polaków zesłanych na Sybir, cierpienia mieszkających w łagrach, mogły także zejść do bunkra, aby przez chwilę doświadczyć grozy wojny. Pan przewodnik z wielkim wzruszeniem opowiadał o historii Kaszubów, walczących i cierpiących za ojczyznę. Opowieści wywarły na naszych uczniach ogromne wrażenie, a za swoje wzorowe zachowanie dzieci usłyszały z ust przewodnika wiele pochwał.
Wyjazd był bardzo udany. Dzieci wróciły pełne wrażeń, bogatsze o wiedzę płynącą z bezpośredniego obcowania z miejscami, w których historia i troska o jej upowszechnianie jest najważniejsza.