„MAMY MATEMATYCZNĄ MOC!”
Krótka charakterystyka projektu
W maju 2017r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu grantowego w ramach Programu „mPotęga”. Konkurs organizowany jest przez Fundację mBanku w partnerstwie z fundacją Dobra Sieć, a jego celami są:
– stworzenie ciekawych, innowacyjnych, metod i narzędzi edukacji matematycznej;
– zachęcenie nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą do sięgnięcia po nowe metody przekazywania wiedzy matematycznej;
– zainteresowanie dzieci i młodzieży matematyką i wciągnięcie ich w aktywny proces wykorzystywania tej wiedzy, poprzez pokazanie praktycznych zastosowań matematyki.
Projekt przygotowany przez naszą szkołę został poddany formalnej i merytorycznej ocenie kapituły konkursowej i znalazł się w wśród tych, które w najwyższym stopniu spełniają kryteria konkursu. Tuż przed wakacjami otrzymaliśmy potwierdzenie przyznania nam grantu w wysokości 5.000zł na jego realizację.
Projekt nosi nazwę „MAMY MATEMATYCZNĄ MOC!” i będzie realizowany od 11 września do 11 grudnia 2017r. w klasach IV–VII.
Główne jego cele to:
– ukazanie uczniom różnych, ciekawych problemów matematycznych oraz pobudzenie ich do aktywności poznawczej i twórczej podczas nauki matematyki w sytuacjach nietypowych;
– zaproponowanie uczniom alternatywnych dla gier komputerowych sposobów spędzania czasu wolnego, dzięki którym będą mogli rozwijać umiejętności matematyczne (gry planszowe, łamigłówki, układanki itp.);
– stworzenie uczniom warunków do rozwijania uzdolnień i zainteresowań matematycznych oraz sytuacji umożliwiających uczniom z trudnościami uczenia się matematyki przełamywanie niechęci do tego przedmiotu;
– włączenie rodziców w proces odkrywania przed dziećmi zastosowań matematyki w życiu codziennym;
– zacieśnienie relacji dziecko – rodzice oraz dziecko i rodzice – nauczyciele i szkoła;
– rozszerzenie wiedzy pedagogicznej rodziców, co umożliwi im efektywne wspieranie nauki matematyki ich dziecka.
Realizację projektu zainauguruje impreza plenerowa „Powitanie jesieni z matematyką” z udziałem uczniów i ich rodziców. Jej uczestnicy rozwiążą m.in. „Gigantyczną krzyżówkę matematyczną”, złamią „Jesienne szyfry ułamkowe” oraz pokonają logiczno-sprawnościowy tor przeszkód. Ogłoszone zostaną też dwa konkursy: na plakat pt. „Matematyka w moim domu” oraz na najbardziej pomysłową rodzinną grę planszową.
Projekt zakłada organizację cyklu spotkań pod nazwą „Matematyczne środy z grami planszowymi”, których uwieńczeniem będzie wyłonienie Mistrza Planszówek podczas „Nocy gier i zabaw matematycznych”. Uruchomione zostanie także wypożyczanie gier na weekendy do domu. Gry będą kształcić u uczniów umiejętności logicznego myślenia, wnioskowania, planowania strategii i zasad „zdrowej” rywalizacji.
Ponadto przez cały czas trwania projektu uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach dodatkowych prowadzonych metodą projektu pod nazwą „Różne oblicza matematyki”. Opracują m.in. animację poklatkową pt. „Przygody Tangramka w krainie geometrii”, odkryją „Wiele tajemnic liczb naturalnych”, znajdą „Skarb w Ułamkowie” oraz przygotują „Zbiór zagadek i rebusów matematycznych”. Podejmowane aktywności sprzyjać będą rozwojowi kompetencji matematycznych uczniów, jak również kształcić właściwe postawy współpracy w grupie.
Dla rodziców zostanie zorganizowane szkolenie na temat wspierania dziecka w uczeniu się matematyki.
Uczniowie wezmą też udział w wycieczce do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Podsumowanie projektu odbędzie się podczas Szkolnego Festiwalu Matematyki, który będzie okazją do zaprezentowania wytworów pracy uczniów oraz ogłoszenia wyników konkursów i wręczenia nagród.
Autorką projektu jest nauczyciel matematyki – mgr Beata Góralczyk.