Wiosenna wyprawa do Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie i RCS
Uczniowie klas III, IV i V wybrali się 23 marca br. na wiosenną wyprawę do Rypina, podczas której odwiedzili między innymi tamtejsze muzeum. Trudno było oprzeć się ciekawej ofercie edukacyjnej tej prężnie działającej instytucji. Szczególnie interesująco zapowiadały się zajęcia pt. „Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych na Ziemi Dobrzyńskiej”.
Lekcja etnograficzna, w której wzięli udział uczniowie klas III i IV, okazała się niezwykle cennym źródłem informacji zarówno o okresie wielkopostnym jak i Świętach Wielkanocnych. Jej uczestnicy z uwagą wsłuchiwali się w opowieści o tradycjach i zwyczajach panujących niegdyś na naszych terenach, zauważając słusznie, że niektóre z nich kultywowane są do dziś. Wszystko było bardzo ciekawe! Pani prowadząca zajęcia często odwoływała się do wyposażenia wnętrza dawnej chaty, w której znaleźli się nasi uczniowie oraz umieszczonych w tym pomieszczeniu tematycznych tablic. Demonstrowała również sposób wykonania tradycyjnej dobrzyńskiej palmy wielkanocnej i omówiła symbolikę zawartości właściwie przygotowanej święconki. Na koniec spotkania uczniowie oddali się twórczości plastycznej. Każdy z nich wykonał piękną pisankę i papierowy koszyczek.
W tym samym czasie piątoklasiści wybrali się na wyjątkową lekcję w dobrzyńskiej szkole z przełomu XIX i XX wieku. Muzealna klasa, do której dotarli, różniła się od tych, gdzie na co dzień zdobywają wiedzę – nie było w niej ani tablicy multimedialnej, ani innych nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Po zajęciu miejsc w zabytkowych ławkach, najstarsi uczestnicy wyprawy do muzeum z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści o tym, jak uczono w szkołach około 100 lat temu i wcześniej. Takie spotkanie z historią było dla naszych uczniów niezwykle atrakcyjne. Chętni chłopcy mogli przekonać się na przykład,jak dokuczliwą karą było klęczenie na grochu. Wszyscy wzięli udział w lekcji kaligrafii, podczas której okazało się, że pisanie gęsim piórem nie jest wcale takie proste. Na zakończenie zajęć, każdy otrzymał świadectwo.
Przed wyjściem z muzeum, uczestnicy wyprawy zwiedzili ekspozycję pt. „Stary Rypin w mrokach przeszłości”, bogatą w oryginalne eksponaty pochodzące z wykopalisk oraz repliki średniowiecznych sprzętów.
Nasi uczniowie opuścili Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie z dużym zasobem nowej wiedzy, miłymi doświadczeniami oraz z przekonaniem, że warto to miejsce odwiedzać częściej.
Drugim punktem wiosennej wyprawy do Rypina był basen. Pobyt w RCS był dla wszystkich okazją do doskonalenia umiejętności pływania. Odważni, a takich nie brakowało, chętnie korzystali z dużej zjeżdżalni oraz mierzyli się z nurtem rwącej rzeki, by potem regenerować swoje siły kąpielą w jacuzzi.
Beata Góralczyk